close
تبلیغات در اینترنت
گزارش همایش ملی «برترین‏ها درآموزش زبان و ادبيات فارسی» دراستان مرکزی

مشاهیر ادب و فرهنگ ایران

آخرین ارسالهای تالار گفتمان

مطالب مربوط

گزارش همایش ملی «برترین‏ها درآموزش زبان و ادبيات فارسی» دراستان مرکزی

 

گزارش همایش ملی «برترین‏ها درآموزش زبان و ادبيات فارسی» دراستان مرکزی

همراه با:

انتخابات پنجمين دورهشورای اجرایی اتحادیه انجمن‏هاي علمي آموزشي معلمان زبان و ادبيات فارسي كشور

(اراك 25 و 26 شهريور 1394)

      همایش ملي «برترین‏ها در آموزش زبان و ادبیات فارسی»همراه با عصر شعر«آفتاب» و انتخابات پنجمین دوره شورای اجرایی اتحادیه انجمن‏هاي علمي آموزشي معلمان زبان و ادبيات فارسي كشور در روزهای 25و26 شهریور 94 در استان مرکزی برگزار شد. در زير گزارش اين رويدادهاي ادبي بيان مي‏گردد:

 

همایش ملی «برترین ها درآموزش زبان و ادبیات فارسی»:     

     در مورخ 25/6/94 همایش ملی برترین ها درآموزش زبان و ادبیات فارسی، به همت اتحادیه انجمن های علمی-آموزش معلمان زبان و ادبیات فارسی کشور وبا حمایت اداره کل آموزشو پرورش استان مرکزی با هدف کیفیت بخشی به آموزش زبان و ادبیات فارسی در كشور، با حضورجناب آقای شهریار فولادوند، مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی، جناب آقای حسین آبادی معاونت محترم پژوهش وبرنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی، جناب آقای غلامرضا محمدی رئیس ارتقای علمی، دبیران محترم انجمن های علمی معلمان زبان و ادبیات فارسی سراسر کشور، برگزیدگان مسابقه برترین ها در حوزه زبان و ادبیات فارسی از سراسر کشور، اعضای شورای اجراییو انجمن علمي معلمان ادبيات استان مرکزی و سایر مدعوین در محل کانون فرهنگی- تربیتی امام خمینی(ره)، واقع در کوی معلم اراك برگزار شد.

در این همایش پس از تلاوت آیاتی از قران کریم، توسط قاری محترم جناب آقای مهرپور، پخش سرود ملی جمهوری اسلام ایران و خیر مقدم مجری،کلیپ گزارش عملکرد دوره چهارم اتحادیه (از شهریور 92 تا شهریور 94)پخش شد و برخی از فعالیت های انجام شده دراین دوره عنوان گردید كه عبارت بودند از:

1) چاپ شماره هاي 3 و 4 نشریه ارمغان در استان مرکزی.

2) برقراري ارتباط و همکاری با نهادهای ادبی كشور (انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، دانشگاه فرهنگيان و ...).

3)ارائه پیشنهادهايی مرتبط با فعاليت انجمن ها برای اعمال در نظام رتبه بندی معلمان.

4)برگزاری نشست ها وجلسات مستمر استاني اتحادیه (در استان هاي: مركزي، خوزستان، ايلام، گيلان، گلستان، اصفهان، تهران)

5)برگزاری مسابقه ملي مشاعره با عنوان «معلم» دراستان مرکزی.

6)برگزاری همایش هاي ملی «نقد و تحلیل کتا بهای درسی فارسي و مهارت هاي نوشتاري هفتم و هشتم در استان هاي مركزي و  آذربایجان شرقی .

7) برگزاري همایش ملی بزرگداشت فردوسی در استان گلستان.

8) برگزاري مسابقه مجازي كتابخواني در استان خوزستان.

9) انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه فرهنگيان براي مشاركت در امور علمي و ادبي.

10) ...

پس از آن، آقای حسین آبادی معاون پژوهش و برنامه ریزی، ضمن خیر مقدم و تبریک سال جدید  تحصیلی وسالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)، به بيان اهميت و نقش زبان و ادبيات فارسي در جامعه كنوني پرداختند و فرمودند: «ادبیات فارسی، همان  چیزی است که همه جهان به آن افتخار  می کنند. حک شدن شعر حکیم سعدی شیرازی در سردر سازمان ملل، گویای این مطلب است كه اگر بخواهیم علم قوی‏تری داشته باشیم، باید ادبیات غنی داشته باشیم و نباید اجاره دهیم کلمات بیگانه وارد زبان ماشوند.کلماتی که هیچ معناو مفهومی در زبان و ادبیات ماندارند.»

پس از آن دبیر اتحادیه انجمن های علمي معلمان زبان و ادبیات فارسی كشور، آقای دکتر علي اكبر کمالی‏نهاد، ضمن عرض خیر مقدم، از زحمات و هماهنگی های تمام افرادی که در برپایی این همایش تلاش کرده‏ بودند تقدير و تشكر كردند. از آن جمله بودند: مديركل محترم و معاونان اداره کل آموزش و پرورشاستان مركزي، اعضای شورای اجرایی اتحادیه، اعضای انجمن ادبی آواي ارغنون شهرستان محلات، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان و اداره ارشاد شهرستان محلات، فرمانداري شهرستان محلات،اداره برنامه ريزي و ارتقای علمی آموزش و پرورش استان و معلمان و دانشجو معلمان استان مركزيو رؤساي پرديس هاي دانشگاه فرهنگيان استان، آقاي دكتر فخاری وخانم دکتر شهرجردی و تمام برترین ها در آموزش زبان و ادبیات فارسی كه صاحبان اصلي اين همايش بودند. ايشان در ادامهگزارش خود فرمودند:

«از حدود 5 ماه پیش موضوع برگزاری این همایش درشورای اجرایی اتحاديه انجمن هاي علمی- آموزشي معلمان زبان وادبیات فارسی كشور با اعلام آمادگي انجمن استان مركزي مطرح شد و با برگزاری جلسات متعدد و پیگیری هاي فراوان،387 اثر در 12 رشته: خاطره، داستان، طرح درس، اقدام پژوهی، نرم‏افزار آموزشی،مقاله، شعر،تجربه آموزشی، کتاب، پوستر،طنزو فیلم کوتاه آموزشي به دستمان رسید که از آن ميان، 39 نفر برگزیده شدند و بعضی از استان ها مثل مركزي، اصفهان، تهران و آذربایجان شرقی استقبال بيشتري از همايش داشتند.»

 ایشان فرمودند: « اتحادیه که از فردا دوره ای جدید از آن آغاز خواهد شد،در مسير رشد و تكامل قرار گرفته و به گونه ای شده که با بستن تقاهم نامه با سایر نهادهای ادبی مثل انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه فرهنگيان و... مي‏تواند پويايي و توسعه بيشتري را تجربه كند.»

      ايشان همچنین به همكاري اتحاديه با همایش های: «تحليل محتوايي كتاب هاي درسي ادبيات»در شیراز (20 و19 آبان)وهمایش شعراي استان گلستان اشاره كردند و خطاب به معلمان و دانشجومعلمان فرمودند:«شما نگاهبانان و پاسبانان زبان و ادبیات فارسی هستيد و روشن سازی نسل آینده را بر عهده دارید و باید در راه تقویت زبان و ادبیات فارسی تلاش کنید.»

سپس آقای دكتر بهیاد صدیق پور، سخنران ويژه همايش، در مورد کتاب های جدید التألیفو توجه به تقویت مهارت خواندن در آنها صحبت کردند و فرمودند: «پس از گذشت 90 سال، اولین باری بوده است که کتاب مهارت های نوشتاری هفتم و هشتم وارد چرخه آموزش و پرورش شده است که در سالهای متوسطه دوم هم ادامه پیدا خواهد کرد. ایشان از شروع اولین جلسه تالیف کتابهای متوسطه دوم در هفته آینده خبر دادند و فرمودند:«رویکرد تمامکتابهاییکه تالیف می شوند،مهارتی است. کتاب فارسی بر دو پایه جدید  سواد خواندن وسواد ادراکی استوار شده است. مهارت درخواندن توانایی درک مطالب را در دانش آموزان بالا می برد. دانش آموزان ممکن  است خوب بخوانند؛ اما در بازیابی مطالب ممكن است عملکرد ضعیفی داشته باشند. اگر دانش آموز بتواند انواع متون را به صورت هدفمند و همراه با درک بخواند، از کسب مهارت بالایی برخودار خواهد شد ... .»

پس از ايشان جناب آقای شهريار فولادوند، مديركل محترم آموزش و پرورش استان مرکزی با حضور در همایش، ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان فرمودند: «زبان و ادبیات فارسي بستر مناسبی است که ما را به ديگر مردمان و ادیان پیوند می زند. زبان فارسی وسیله هویت بخشی و ابزار بیان خواسته های ماست.آموزش و پرورش موظف است بهترین معلم ها را در حوزه زبان و ادبیات فارسی به کار گیرد؛زیرا در این  حوزه نمرات دانش آموزان ما در سطح قابل قبولی نیست، کسانی که صاحب تخصص اند، باید به انجام رسالت آموزش و پرورش کمک کنند تا انشاءالله بتوانیم شاهد شکوفایی زبان وادبیات فارسی به عنوان زبان دوم باشیم.»

     در ادامه همايش پس از استقرار هيأت رييسه، نفرات برتر در هر رشته به سخنراني و ارائه اثر خود پرداختند كه بدين ترتيب بود:

1)ارائه مقاله برتر توسطجناب آقای اباصلت احمدی از استان آذربايجان شرقي پیرامون چالش های جهانی شدن زبان و ادبیات فارسی.

2)ارائه گزارش از کتاب برتر از خانم دكتر شیوا حیدری از تهران در مورد آموزش عروض و تحلیل کتاب عروض مهدي حمیدی شیرازی.

3)ارائه نرم افزار برتر توسط آقای سعید بیات از اراک با موضوع سهولت تدریس کتاب فارسی اول و از بین بردن ضعف درسی دانش آموزان در اين زمينه.

4)ارائه پوستر برتر از خانم شادی پیروزی از رشت در زمینه آسان کردن یادگیری تاریخ ادبیات.

پس از پذیرایی و اجرای موسیقی سنتي گروه همایون، با انتخاب هیات داوران جدید، ارائه آثار در سایر رشته ها ادامه یافت.

5)  ارائه اقدام پژوهی برتر از آقای حسین ملاحسنی از تهران، مبتنی بر ارائه راه کارهایی برای موفقیت درکلاس درس.

6)ارائه تجربه آموزش برتر توسط آقای داوود روحانی از سنندج با موضوع تدریس مشارکتی و سپردن تدریس به دانش آموزان.

7)ارائه طرح درس کامل و جامع جناب آقای عبدالرحمن محسنی از لارستان مبتنی بر رویکرد ملی و برنامه درسی.

8 ) ارائه داستان برتر از آقای علی فراتی از طبس با درونمايه ترغيب دانش آموزان بی انگیزه و ضعیف به درس ادبيات.

9)ارائه خاطره برتر از آقای مصطفی قدمی با موضوع  نامه نگاری و به کار بردن غیر مستقیم و عمدی اسامی دانش آموزان در نوشته برای جذابیت و تنوع بیشتر در کلاس.( طنز برتر و شعر برتر نيز در مراسم عصر شعر «آفتاب» در شهرستان محلات توسط حميد صدري از شهرضا و محمدعلي سليماني از تبريز ارائه گرديدند و در رشته فيلم كوتاه آموزشي، به دليل ضعف آثار، برگزيده اي وجود نداشت.)

در پایان همایش مراسم اهدای لوح تقدیر، جایزه و گواهی سخنرانی و چاپ به برگزیدگان، انجام گرفت و همچنین به تمام شرکت کنندگان درهمایش، گواهی 10 ساعته حضور در کارگاه آموزشی داده شد.

     مهمانان اين همايش پس از صرفناهار، از بیت امام خمینی (ره)و موزه سالار محتشم شهرستان خمین  بازدید كردند.

 

مراسم  عصر شعر «آفتاب»

ساعت 6 بعد از ظهر همان روز مورخ 25/6/94 در آستانه روز شعر و ادب مراسم عصر شعر آفتاب به همت اتحاديه انجمن هاي علمی- آموزشي معلمان زبان و ادبیات فارسی كشور و انجمن ادبی آوای ارغنوان شهرستان محلات و با همکاری فرمانداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محلات در محل پژوهشگاه تحقیقات گل و گیاه محلات برگزار شد وپس از عرض خیر مقدم جناب آقاي ملك محمدي، رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان محلات و قرائت پيام فرماندار محترم شهرستان محلات، جناب آقای سجادی و نيز عرض تشكر و قدرداني جناب آقای دکترکمالی نهاد، ده نفر از شاعران كشوري و استاني از جمله تعدادی از اعضای انجمن ادبی آوای ارغنوان شهرستان  محلات، سروده های خود را در قالب های مختلف سنتی و سپید واشعار مختلف روایی و طنز قرائت کردند و از آنجا که موسیقی جرء جدا نشدنی شعر است، در لابه لای اشعار، آوای موسیقی گروه همایون بار دیگر نواخته شد و میهمانان برنامه پس از صرف شام در سفره خانه سنتی محلات، از سرچشمه محلات نيز بازديد نمودند.

 

انتخابات اتحادیه انجمن های علمی آموزشی زبان و ادبیات فارسی کشور

پنجمین دوره انتخابات اتحادیه انجمن های علمی-آموزشيمعلمان زبان و ادبیات فارسی کشور صبح روز پنجشنبه مورخ 26/6/94 در محل خانه معلم اراك برگزار شد. در ابتداي جلسه پس از تلاوت آياتي از كلام الله مجيد و پخش سرود جمهوري اسلامي ايران، جناب آقای مجتبي حیدری، معاون محترم آموزش متوسطه استان ضمن تشکر از نخبگان و برترین های زبان و ادب فارسی فرمودند: «در سند چشم انداز آموزش و پرورش اهداف بالایی برای زبان و ادبیات فارسی به خاطر اهمیت آن پیش بینی شده است، اما متاسفانه  با مشاهده آمار پایین نمرات ادبیات در مدارس، کارکرد آن، چیزی غیر از این است. که امید است با بررسیها و ارائه فراخوان های مقالات در حوزه آموزش زبان و ادبیات فارسي، آن را بهبود ببخشیم.»

     در ادامه جناب آقای غلامرضا محمدی، رييس اداره برنامه ريزي و ارتقاي علمي فرهنگيان استان مركزي، ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از فعالیت های انجام شده در اتحادیه، فرمودند: «اميد است كه با برگزاری نشست‏های مختلف و همايش هاي علمي، گامی در جهت پیشبرد اهداف آموزش و پرورش در حوزه آموزش زبان و  ادبیات فارسي برداریم.»

       بعد از آن بازرس محترم اتحاديه، جناب آقاي علي ميرزايي از استان گلستان و مسؤول مالي اتحاديه، جناب آقاي دكتر اميد اسلام پناه از استان كرمانشاه، گزارش هايي كوتاه از عملكرد و مسايل مالي اتحاديه ارائه نمودند.

         در ادامه جناب آقای دکتر علي اكبرکمالی نهاد، دبير اتحاديه از نرم افزار توليد شده در استان مركزي رونمايي كردند. اين نرم افزار گزارشي از عملكرد 8 ساله اتحاديه را به روايت چندرسانه اي بيان مي نمايد و فعاليت ها و موفقيت هاي اتحاديه را در شكل همايش ها و كارگاه ها و انتشارات و تفاهم نامه ها و ... با استفاده از شيوه هاي نوين آموزشي در قالب فناوري هاي جديد عرضه كرده است.

      ادامه جلسه به انتخابات اعضاي شوراي اجرايي دوره پنجم اتحاديه اختصاص يافت كه نتيجه آن به شرح زير اعلام مي گردد:

 

نتیجه جلسه انتخابات انجمن های علمی- آموزشي معلمان زبان و ادبیات فارسی کشور:

      انتخابات دوره پنجم شورای اجرایی اتحادیه انجمن هاي علمي آموزشي معلمان زبان و ادبیات فارسي كشوربا هماهنگی انجمن علمی معلمان ادبیات فارسی استان مرکزی وبا حضور و نظارت آقای مجتبي حیدری، معاون محترم آموزش متوسطه استان مركزي وآقای غلامرضا محمدی، رئیس اداره برنامه ريزي و ارتقای علمياستان مركزي و نيز با حضور 19 نفر از دبیران محترم انجمن هاي علمي عضو اتحادیه انجمن های علمی- آموزشی معلمان زبان و ادبیات فارسی کشور و با 3وكالت مكتوب از اعضاي غايب در محل سالن جلسات خانه  معلم استان مرکزی برگزار شد وبر اساس آرای مکتسبه، افراد زیر به ترتیب آرای اکثریت به عنوان اعضای شورای اجرایی در دوره پنجم شوراي اجرايي اتحادیه برگزیده و پس از انجام نخستین جلسه شورای اجرایی در دوره پنجم، با مسئولیت هايي به شرح زیر تعیین شدند:

1-    آقای دكترعلی اکبر کمالی نهاد از استان مرکزی با 19 رأی،دبیر اتحادیه.

2-    آقای دكتر بهیاد صديق پور از شهرستان‏هاي تهران با  17 رأی، مسئول امور مالی.

3-    آقای محمد علی سلیمانی حیدری از استان آذربايجان شرقي با 16 رأی، نايب دبیر.

4-    آقای  علی میرزايي از استان گلستان با 14 رأی، عضو شورا.        

5-    خانم شادی پیروزياز استان گیلان با 13 رأي، روابط عمومی.

6-     آقای عبدالستار منصوری از استان ايلام با13 رأی، عضو شورا.

7-    آقای اسماعیل شمس الدينی از استان كرمان با12 رأی، عضو شورا.

8 - آقای حمید ربیعی از استان چهارمحال و بختياري،          بازرس.

همچنين آقايان حسن گرمسيرياز استان خوزستان و آقاي محمدرضا احمدي از استان بوشهر به عنوان اعضاي علی البدل شوراي اجرايي و آقای نصرت الله مجیدی از استان هرمزگان به عنوان بازرس علي البدل تعيين گرديدند.

بر همين اساس، طبق اساسنامه اتحاديه، دبيرخانه اتحاديه براي دو سال ديگر در استان مركزي(استاني كه دبير اتحاديه از آنجا انتخاب شده است)، مستقر گرديد.

 

با تشكر

دكتر علي اكبر كمالي نهاد

دبير اتحاديه انجمن هاي علمي آموزشي معلمان زبان و ادبيات فارسي كشور

 

 

 

 

تاریخ ارسال: یکشنبه 29 شهريور 1394 ساعت: 21:5 |تعداد بازدید : 927 نویسنده :

دیدگاههای این مطلب

اکبر بخشی پور
1394/9/11|22:05
باسلام وآرزوی توفیق به جنابعالی
لطفاشماره کاربری و رمز عبور این جانب را اعلام فرمایید
پاسخ : سلام
عرض ادب محضر استاد گرامي جناب آقاي بخشي پور
با شما تلفني گفتگو خواهيم كرد.
ممنون
پاسخ : سلام
عرض ادب محضر استاد گرامي جناب آقاي بخشي پور
با شما تلفني گفتگو خواهيم كرد.
ممنون
جلالی
1394/7/29|13:11
سلام من به همایش کتاب فرستاده بودم. نه خبری دادند که کتاب دستشان رسیده و نه هیچی؟؟؟
پاسخ : سلام
به همه ايميل هاي دريافتي پاسخ داده شده است.
از نرسيده ها اطلاعي نداريم.
نتايج داوري نيز بر روي سايت موجود است.
ممنون
همکار فرهنگی
1394/7/5|22:21
با سلام و عرض ادب و تقدیر وتشکر از همایش خوب شما
آیا برای کسانی که به دبیر خانه آثار ارسال نمودند ولی در همایش حضور نداشتند گواهی صادر می شود؟
پاسخ : سلام
ضمن تشكر و سپاس از همه شركت كنندگان.
متاسفانه اين امر مقدور نيست.
موفق باشيد.
فراتی
1394/7/2|15:16
یاهو
سلامی به گرمی مردمان سرزمین آفتاب؛با تشکر از دست اندرکاران برگزاری همایش،مطالب رائه شده جذاب و جامع بود ان شا ا... که این گونه برنامه ها در جهت پیشبرد ادبیات فارسی ادامه یابد.ممنون
پاسخ : سلام
درود بر شما
انجام وظيفه كرده ايم.
اميدوارم هميشه خرم و شاد باشيد.
وجود بزرگواراني چون شما و آثار ارزشمندتان موجب غناي اين برنامه بود.
با تشكر
كمالي نهاد
عبدالرحمن محسنی
1394/7/1|19:45
دکتر جان مجددا سلام . عذرخواهی می کنم . در قسمت گزارشی که از برگزاری همایش مکتوب کرده اید و در قسمت ارائه آثار لطف بفرمایید اسم شهر من از شیراز به لارستان تغییر یابد .
سپاسگزارم .محسنی .لارستان فارس
پاسخ : سلام
چشم
عبدالرحمن محسنی
1394/7/1|19:39
عرض سلام و ادب و احترام خدمت جناب آقای دکتر کمالی نهاد .
برگزاری مسابقه ملی برترین ها در زبان وادب فارسی در نوع خود کم نظیر و بسیار در خور تحسین است . جا دارد که از جناب دکتر و همکارانشان در استان مرکزی نهایت سپاس و قدردانی را داشته باشیم و خدا قوت جانانه بگوییم که این همایش را در سطح بسیار عالی برگزار کردند که مسلما باعث رشد و پویایی ادبیات خواهد شد . امید است در سال های آتی نیز شاهد برگزاری چنین همایش هایی باشیم . محسنی -لارستان فارس
پاسخ : سلام
عرض ادب و احترام
اميدوارم به همه همكاران عزيز خوش گذشته باشد.
وظيفه اي بود كه اميدوارم در ادايش موفق بوده باشيم.
پايدار باشيد.
كمالي نهاد
غلامدوست
1394/6/30|23:44
سلام. وتبریک خدمت بزرگان و خدمتگزاران ادبیات فارسی. امیدوارم همراه با توانی روز افزون به اهدافی بزرگتر دست یابید.
پاسخ : سلام
عرض ادب و احترام محضر شما عزيز فرهيخته.
از لطف شما سپاسگزاريم.
ان شاالله با همكاري شما و همه همكاران بزرگوار در سراسر كشور.
سپاس

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات مذهبیانتظار8