close
تبلیغات در اینترنت
اتّحادیه در يك نگاه

مشاهیر ادب و فرهنگ ایران

آخرین ارسالهای تالار گفتمان

اتّحادیه در يك نگاه

به نام نگارگرهستی

                      « غرض نقشی است کز ما باز ماند                    که عالم را نمی بینم بقایی »

 

 

اتّحادیه­ی انجمن­های علمی ـ آموزشی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی کشور

در یک نگاه

اراك - دبیرخانه‏ي اتّحادیه

 

        تشکیل انجمن­های علمی ـ آموزشی معلّمان از برکات مهم و ارزنده­ی انقلاب اسلامی در نظام آموزش و پرورش کشور بود که از سال1374 و با تشکیل نخستین انجمن علمی ـ آموزشی معلّمان ریاضی آغاز گردید و به دنبال آن انجمن­های علمی در دیگر رشته­ها در سرتاسر کشور به­تدریج از وزارت آموزش و پرورش مجوّز رسمی فعالیت کسب نمودند ؛ اگرچه انجمن­های نجوم و ... از سال­های دور در ایران تشکیل شده­بودند ، امّا شکلی نمادین داشتند . اوّلین اتّحادیه نیز اتّحادیه انجمن­های علمی ـ آموزشی معلّمان ریاضی بود که با تشکیل 15 انجمن در گستره کشور مجوّز فعالیت دریافت نمود و اتّحادیه انجمن­های علمی معلّمان فیزیک نیز پس از آن فعالیت­های علمی خود را آغاز نمود .

        فعالیت برای تشکیل اتّحادیه­ی انجمن­های علمی ـ آموزشی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی کشور نیز با پیشقدمی و پیگیری­های جدّی انجمن علمی ـ آموزشی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی استان مرکزی آغاز شد و جلسات متعدّدی جهت هم­فکری و هماهنگی در استان­های مرکزی ، ایلام ، کرمانشاه و همدان با حضور دبیران انجمن­های سراسر کشور برگزار شد . در تاریخ 17/12/82 جلسه­ای با دعوت از دبیران انجمن­های علمی و با موضوع تدوین اساسنامه اتّحادیه و هدف­های آن در استان مرکزی تشکیل گردید و فصولی از اساسنامه به تأیید 16 تن از دبیران انجمن­های حاضر در جلسه رسید و مقرّرشد در جلسه آتی از بین دبیران انجمن­های علمی که موفّق به أخذ مجوّز وزارتی و ثبت آن در دفتر ثبت شرکت­ها گشته­اند ، اعضای هیأت مؤسّس با رأی مخفی همکاران انتخاب و برای کسب مجوّز اتّحادیه به وزارت متبوع معرّفی شوند .

        پنجمین نشست عمومی دبیران انجمن­های علمی کشور در تاریخ 25/6/83 در استان ایلام ، با هماهنگی انجمن علمی معلّمان ادبیّات استان مرکزی و استقبال و راهبری مسئولان دلسوز استان ایلام و حضور 16 نفر از دبیران محترم انجمن­های علمی معلّمان ادبیّات کشور برگزار گردید و اعضای هیأت مؤسّس به شرح زیر انتخاب و به دفتر ارتقای علمی و منابع انسانی وزارت متبوع معرّفی گردیدند :

1 ـ ابراهیم شمس اللهی از استان مرکزی

2 ـ علی اکبرشیری از استان ایلام

3 ـ حسن گرمسیری از استان خوزستان

4 ـ محمدعلی شیخ بهایی از استان اصفهان

5 ـ امیداسلام پناه از استان کرمانشاه

6 ـ هادی حاتمی

7 ـ محمدرضا زرسنج از استان فارس

8 ـ محمدعلی سلیمانی حیدری از استان آذربایجان شرقی

9 ـ محمدصادق فردوسی از استان کرمان

10 ـ بهیاد صدیق پور از استان تهران

        با معرفی هیأت مؤسّس ، اساسنامه­ی نمونه نیز که به تصویب مجمع عمومی رسیده بود ، به دفتر ارتقای علمی و منابع انسانی وزارت متبوع ارسال گردید و متعاقب آن پروانه­ی تأسیس اتّحادیه­ی انجمن­های علمی ـ آموزشی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی کشور به شماره 7/14147/610 و به تاریخ 9/10/85 صادرگردید .

        با دریافت مجوّز رسمی از وزارت آموزش و پرورش ، فعالیت­های رسمی این اتّحادیه برای تشکیل شورای اجرایی آغاز شد و برابر اساسنامه­ی اتّحادیه و با میزبانی انجمن علمی ـ آموزشی معلّمان ادبیّات و سازمان آموزش و پرورش استان مرکزی و همّت آقای علی اکبر کمالی نهاد ، دبیر انجمن استان مرکزی و دعوت از دبیران محترم انجمن­های علمی کلّ کشور به همراه یک نفر از اعضای فعال هر انجمن ، انتخابات شورای اجرایی اتّحادیه در تاریخ 6 و 7 تیر ماه سال1386 با حضور و نظارت نماینده­ی وزارت متبوع جناب آقای عرب عامری و  رأی مخفی 36 نماینده­ی کشوری حاضر برگزارگردید . براساس آرای مکتسبه افراد زیر به ترتیب با اکثریت آرا به عنوان اعضای شورای اجرایی اتّحادیه برگزیده شدند و در نخستین جلسه ي شورای اجرایی با رأی اعضا ، مسئولیّت­ها به شرح زیرتعیین گردید :

1-     محمّدعلی سلیمانی حیدری از استان آذربایجان شرقی ، دبیر اتّحادیه

2-      محمّدعلی شیخ بهایی از استان اصفهان ، نایب دبیر

3-      علی اکبرکمالی نهاد از استان مرکزی ، مسوول مالی

4-      علی محمّد سهراب­نژاد از استان ایلام ، عضو شورا

5-      ناصرحیدری از استان فارس ، عضوشورا

6-      محمّدهادی فلاحتی از استان گیلان ، عضو شورا

7-      ابراهیم شمس اللهی از استان تهران ، عضو شورا

8-      علی سهرابی از استان کردستان ، بازرس

        در همین جلسه مقرّرشد دبیرخانه ي اتّحادیه برابر اساسنامه به مدّت دو سال در استان آذربایجان شرقی دایرگردد.

 

اتّحادیه در دوره­ی اوّل:

        در زیر به اختصار فعالیت­های نخستین شورای اجرایی اتّحادیه انجمن­های علمی ـ آموزشی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی کشور را که با وجود همه­ی تنگناهای مالی و اداری انجام گرفته­اند ، معرّفی می­نماییم :

1-     ارسال گزارش جلسه انتخابات اراک و معرّفی اعضای شورای اجرایی به وزارت متبوع و همه­ی انجمن­ها و سازمان­های آموزش و پرورش کشور.

2-     تشکیل دفتر مرکزی اتّحادیه در مرکز استاد احمد آرام در تهران.

3-     تهیّه­ی مهرانجمن.

4-     انتشار دو خبرنامه از فعالیت­های اتّحادیه.

5-     تصویب قریب 60 فعالیت قابل واگذاری به انجمن­های علمی و گزارش آن به وزارت متبوع.

6-     درخواست عقد قرارداد رسمی برای برگزاری دوره­های آموزش کوتاه مدّت معلّمان و کسب مجوّزهای لازم.

7-     همکاری مؤثّر علمی و اجرایی با آموزش و پرورش استان گیلان در برگزاری ششمین کنفرانس زبان و ادب فارسی و معرفي نماينده در كميته ي علمي همايش.(آقاي علي اكبر كمالي نهاد)

8-     برگزاری شکوهمند سه همایش کشوری در استان­های آذربایجان شرقی و مرکزی تحت عنوان محرم عشق 1 و 2 دربزرگداشت مولوی و علّامه طباطبایی در تبریز و همایش کشوری علمی ـ پژوهشی قائم مقام فراهانی در اراک ( 23 و 24 اردیبهشت 1388 ) و صدور قریب به 2500 تقدیرنامه در سطح کشور برای صاحبان مقاله­ها در همایش­های کشوری.

9-     تشکیل جلسات دو ماهانه­ی شورای اجرایی اتّحادیه در استان­های مختلف کشور.

10    ـ درخواست اعتبار برای کمک به انجمن­های علمی و اتّحادیه از وزارت متبوع.

11    ـ شرکت فعالانه در جلسات و نشست­های مرتبط و ارائه­ی سیاست­ها و استراتژی­ها و راهبردها در توسعه­ی ظرفیّت­ها و عملکرد انجمن­های علمی.

12    ـ مکاتبه در زمینه­ی اختصاص کمک­های نقدی اشخاص حقیقی و حقوقی به انجمن­های علمی دارای مجوّز قانونی و کسب مجوّزهای لازم از وزارت امور اقتصادی و دارایی.

13    ـ چاپ خلاصه مقالات همایش قائم مقام فراهانی که مجموع خلاصه مقاله­های برگزیده­ی دریافت شده در دبیرخانه­ی همایش قائم مقام است و به کوشش علی اکبر کمالی نهاد در 1000 نسخه در انتشارات مهر کتیبه اراک در سال 1388 چاپ شده و در همایش توزیع گردید .

14    ـ تمهید مقدّمات انتخابات مرحله­ی دوم شورای اجرایی اتّحادیه در تهران.

 

اتّحادیه در دوره­ی دوم:

        انتخابات دومین دوره­ی شورای اجرایی اتّحادیه­ی انجمن­های علمی - آموزشی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی کشور برابر دعوت قبلی از دبیران انجمن­های علمی ـ آموزشی معلمان زبان و ادبیّات فارسی کشور در تاریخ 1/5/88 در مرکز استاد احمد آرام در تهران برگزار گردید و افراد مشروحه در زیر با رأی مخفی حاضران به عنوان اعضای دومین شورای اجرایی اتّحادیه برگزیده شدند :

1-     علی اکبرکمالی نهاد از استان مرکزی ، دبیراتّحادیه

2-     محمّدعلی سلیمانی از استان آذربایجان شرقی ، نایب دبیر

3-      امید اسلام پناه از استان کرمانشاه ، مسئول مالی

4-      علی سهرابی از استان کردستان ، عضو شورا

5-      اسماعیل شمس الدّینی از استان کرمان، عضو شورا

6-      هادی نوری شمسی از استان یزد ، عضو شورا

7-      علی محمّد سهراب نژاد از استان ایلام ، عضو شورا

8-      محمّدهادی فلاحتی از استان گیلان ، بازرس

        بر اساس اساسنامه­ی اتّحادیه ، از این تاریخ دفتر مرکزی اتّحادیه از استان آذربایجان شرقی به استان مرکزی انتقال یافت .

 

برخی از فعالیت­های دومین دوره­ی شورای اجرایی اتّحادیه عبارتند از :

الف  ـ  فعالیت­های بنیادی و ا سا سی  :

1 ـ ارائه­ی گزارش دومین دوره­ی انتخابات و معرّفی اعضای جدید شورای اجرایی اتّحادیه به وزارت متبوع و ساير استان ها.

2 ـ طرّاحی ، چاپ و توزیع کارت عضویّت یکسان برای اعضای محترم تمام انجمن­ها در سراسر کشور به همّت انجمن علمی استان مرکزی.

3 ـ طرّاحی و چاپ سربرگ مخصوص اتّحادیه در دو قطع A4  و A5  به تعداد 1000 برگ از هر کدام به همّت انجمن علمی استان مرکزی.

4 ـ طرّاحی وچاپ کارت عضویّت برای اعضای شورای اجرایی اتّحادیه.

5 ـ افتتاح حساب سیبای اتّحادیه در بانک ملی شهرستان اراک با شماره  0106608646007  و ارسال آن توسّط نامه­ای به تمام استان­ها در سال 1388.

6 ـ گفتگو و رایزنی با مسئولین محترم وزارتی و پیگیری  در باب تخصیص ردیف­های اعتباری به اتّحادیه و انجمن­ها که در نهایت در سال 1388 مبلغ  20000000 ریال اعتبار برای اتّحادیه و مبلغ 200000000 ریال نیز به انجمن­های استان­ها اختصاص یافت و بین آنها توزیع گردید .

7 ـ طرّاحی و پشتیبانی وبلاگ اتّحادیه با آدرس :www.Simorgh.blogfa.com و اطّلاع رسانی به تمام استان­ها.

8 ـ زمینه­سازی و ارسال نامه­های متعدّد و گزارش عملکرد اتّحادیه و اساسنامه و خواسته­ها و توانمندی­های اتّحادیه به انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران جهت درخواست عضویّت اتّحادیه درآن.

9 ـ تلاش و پیگیری و انجام برخی مراحل برای ثبت شرکتی اتّحادیه.

 

ب ـ همایش­های کشوری برگزار شده :

1 ـ افسانه  ( نقد و تحلیل شعر معاصر ایران از نیما تا امروز ) ، اراک ، 28 و 29 مهر 1389 به همّت انجمن علمی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی استان مرکزی و با همکاری اتّحادیه ، با برنامه­های :

12 مورد ارائه مقاله ، 2 سخنرانی ویژه ، نقالی ، نمایشگاه کتاب تخصّصی ادبیّات معاصر ، پخش کلیپ­های تخصّصی شعر معاصر ، شب شعر افسانه در هتل 5 ستاره امیر کبیر اراک ، نمایشگاه آثار نقاشی و مینیاتور ، نمایشگاه خط و خوشنویسی ، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات استان مرکزی ، اجرای موسیقی سنّتی توسّط گروه­های فرزانه و عماد ، برنامه­ی تفریحی بازدید از شهر محلّات  و آثار دیدنی آن ، برگزاری نمایشگاه آثار ادبی استان مرکزی.

2 ـ قلم   :  (  نقد  و تحلیل نثر معاصر ایران  )  تبـریز  ،  28 و 29  اردیبهشت 1390  ،  با برنامه­های :

12 مورد ارائه مقاله ، سخنرانی ویژه ، برنامه­های تفریحی و بازدید از اماکن ادبی و تاریخی تبریز ، موسیقی سنّتی

3 ـ  مجمع عمومی میان دوره­ای  اتّحادیه در دوره­ی  دوم برای برنامه­ریزی ، هماهنگی و تعیین برخی فعالیت­ها و خط مشی­ها در استان اصفهان با همکاری انجمن علمی ـ آموزشی معلّمان آن استان با برنامه­های   :

        سخنرانی ویژه پیرامون عرفان ، نشست شورای اجرایی اتّحادیه با اعضای انجمن اصفهان، مسئولین آموزش و پرورش و شورای اجرایی انجمن استان مركزي ، بازدید از موزه­ی آموزش و پرورش استان اصفهان ، بازدید از آرامگاه صائب ، بازدید از آرامگاه خواجه نظام الملک توسی ، اجرای موسیقی سنّتی و ... .

4 ـ همکاری  با مرکز تربیت معلّم شهید باهنر اراک در اجرای همایش کشوری « تحلیل محتوای آموزشی مراکز تربیت معلّم و تطابق آن با کتب درسی» ( استان مرکزی ـ 20 آذر 1389 ).

 

ج  ـ تأسیس انجمن­های جدید  :

1 ـ انجمن علمی ـ آموزشی معلّمان ادبیّات استان هرمزگان :

تأسیس انجمن با همّت همکاران فعال ادبیّات استان و تلاش جناب آقای مجیدی و تأمین مکان انجمن ، راه اندازی وبلاگ ،  برگزاری انتخابات ، عضوگیری ، تهیّه­ی تجهیزات اوّلیّه ، خط تلفن ، ثبت انجمن و ... در سال 1389 .

2 ـ  انجمن علمی ـ آموزشی معلّمان ادبیّات استان خراسان رضوی  :

        هماهنگی با دبیران ادبیّات استان و سرگروه­های آموزشی و برگزاری جلساتی توسّط اعضای شورای اجرایی اتّحادیه با مسئولین سازمان آموزش و پرورش آن استان و معرّفی هیأت مؤسّس و  راهنمایی همکاران مؤسّس برای تأسیس انجمن در سال 1389 .

 

د ـ  برگزاری مسابقه­یکشوری :

        برگزاری اوّلین مسابقه­ی تولید محتوای الکترونیکی دوره­های آموزش کوتاه مدّت ( ضمن خدمت) مرتبط با رشته­ی ادبیّات فارسی و اهدای جوایز و لوح تقدیر به برگزیدگان در همایشی به همین منظور در تاریخ 18 / 12 / 1388 در اراک.

 

هـ ـ برگزاری نشست­ها و جلسات دو ماهانه :

        نشست­ها و جلسات دو ماهانه شورای اجرایی اتّحادیه در استان­های مختلف به منظور هم­اندیشی و ارائه­ی راهنمایی­های لازم به منظور پویاتر نمودن انجمن­های استان­ها ( 8 جلسه در استان­های : کرمانشاه ،گیلان ، مرکزی ( 2 جلسه) ، آذربایجان شرقی ، تهران ، خراسان رضوی و اصفهان )

 

و ـ رایزنی برای انجام کنفرانس کشوری ادبیّات :

        گفتگو و ارائه­ی پیشنهاد به مسئولین آموزش و پرورش استان­های اصفهان ، خراسان رضوی و کرمانشاه جهت برگزاری هفتمین کنفرانس کشوری زبان و ادبیّات فارسی و اعلام آمادگی اتّحادیه برای همکاری در برگزاری آن.

 

ز ـ اعلام همکاری با دفتر برنامه ریزی و تألیف کتب درسی :

        ارسال نامه­های متعدّد و برگزاری یک جلسه در اراك با مسئولین و دست­اندرکاران دفتر برنامه­ریزی و تألیف کتب درسی زبان و ادبیّات فارسی آقایان دکتر فریدون اکبری ، دکتر حسین قاسم پور مقدّم ، دکتر حسنعلی محمّدی و کارشناسان دفتر برنامه­ریزی و تألیف کتب درسی سرکار خانم میترا دانشور و احمد غلامحسینی به منظور اعلام همکاری اتّحادیه در تألیف کتب درسی و فعالیت­های مرتبط.

 

ح ـ صدور تقدیرنامه :

        تقاضا و پیگیری صدور تقدیرنامه برای اعضای شورای اجرایی قبلی اتّحادیه از وزارتخانه و دریافت و اهدای آنها به صاحبانشان.

 

ط ـ انتشارات اتّحادیه :

1 ـ مجموعه مقالات همایش افسانه :

        مجموعه­ی 54 مقاله ي برگزیده از بین 470 مقاله رسیده به دبیرخانه­ی همایش افسانه است که به کوشش علی اکبر کمالی نهاد ، دبیر اتّحادیه در 984 صفحه در انتشارات فرتاب تهران و در 1000 نسخه به چاپ رسیده است .

2 ـ خلاصه مقالات همایش افسانه :

        مجموعه­ی 150 خلاصه­ی برگزیده از بین خلاصه مقاله­های ارسال شده به دبیرخانه­ی همایش افسانه است که همراه با مقدّمه­ای مفصّل در مورد شعر معاصر در انتشارات فرتاب تهران در 1000 نسخه به کوشش دبیر اتّحادیه چاپ شده و در همایش افسانه بین شرکت کنندگان توزیع گردید .

3 ـ خلاصه مقالات همایش قلم :

        خلاصه مقاله­های رسیده به دبیرخانه­ی همایش قلم است که در یکی از شماره­های نشریّه « ساقی معرفت » استان آذربایجان شرقی به کوشش محمّدعلی سلیمانی در 500 نسخه چاپ شده است .

 

ی ـ برگزاری انتخابات شورای اجرایی دوره­ی سوم :

        برنامه­ریزی و برگزاری انتخابات شورای اجرایی اتّحادیه برای دوره­ی سوم در شهریور 1390 در استان مركزي.

 

اتّحادیّه در دوره­ی سوم:

        انتخابات شورای اجرایی دوره­ی سوم اتّحادیه در تاریخ 22 و 23 شهریور سال 1390 با دعوت از دبیران انجمن­های علمی معلّمان ادبیّات کشور در مرکز تربیت معلّم شهید باهنر اراک برگزار گردید و براساس رأی مخفی اعضا ، افراد زیر به عنوان شورای اجرایی اتّحادیه در دوره­ی سوم انتخاب گردیدند :

1 ـ علی اکبرکمالی نهاد از استان مرکزی ، دبیراتّحادیه

2 ـ محمّدعلی سلیمانی از استان آذربایجان شرقی ، نایب دبیر

3 ـ امیداسلام­پناه از استان کرمانشاه ، مسوول مالی

4 ـ علی سهرابی از استان کردستان، عضو شورا

5 ـ محمّدکاظم علی­حسینی از استان لرستان ، عضو شورا

 6- دکتر مریم السادات رنجبر از استان اصفهان ، عضو شورا

 7- حمید ربیعی از استان چهارمحال و بختیاری ، عضو شورا

 8- علی بابازاده از استان آذربایجان غربی ، بازرس

        به دلیل انتخاب دبیر اتّحادیه از استان مرکزی ، بر اساس اساسنامه ، دفتر مرکزی اتّحادیه برای یک دوره­ی دیگر در استان مرکزی باقی ماند .

 

فعالیت­های سومین دوره­ی شورای اجرایی اتّحادیه:

1 ـ ارائه ي گزارش سومین دوره­ی انتخابات و معرّفی اعضای جدید شورای اجرایی اتّحادیه به وزارت متبوع و ساير استان ها.

2 ـ همايش كشوري:

        برنامه­ریزی، پیگیری و برگزاری همایش علمی ـ پژوهشی جایگاه زبان و ادبیّات فارسی در سند تحوّل بنیادین آموزش و پرورش با همکاری دانشگاه فرهنگیان، پردیس شهید باهنر اراك و با محوریّت بررسی جایگاه و چشم انداز زبان و ادبیّات فارسی در نظام آموزشی 3-3-6 و سند تحوّل بنیادین در تاريخ 29 و 30 /9/1391 در اراك با حضور مسوولين دفتر تأليف و برنامه ريزي كتب درسي متوسطه و دانشگاه فرهنگيان، شوراهاي اجرايي انجمن هاي علمي معلمان ادبيات استان ها، سرگروه‏هاي آموزشي ادبيات دوره ي متوسطه استان ها، مديران گروه هاي ادبيات دانشگاه فرهنگيان در پرديس هاي سراسر كشور، اعضاي انجمن علمي معلمان ادبيات استان مركزي و ساير مسوولين مربوطه با برنامه هاي زير:

الف- افتتاحيه:

       با برنامه هاي: خيرمقدم مديركل آموزش و پرورش استان مركزي، رييس پرديس شهيد باهنر و دبير اتحاديه، پخش كليپ، سخنراني ويژه همايش با محوريت جايگاه زبان و ادبيات فارسي در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش(جناب آقاي دكتر حسن ذوالفقاري)، اجراي نقالي، موسيقي سنتي و ... .

ب – كارگاه هاي تخصصي:

        تشكيل 2 كارگاه تخصصي در دو وقت جداگانه براي همه ي حاضران با عنوان هاي: اول: «جايگاه فناوري در تدريس زبان و ادبيات فارسي» با مديريت آقايان دكتر فرامرز نعمت اللهي(كارشناس مسوول برنامه ريزي و تأليف كتب درسي دانشگاه فرهنگيان)، اسماعيل قاصدي(متخصص فناوري در ادبيات) و علي اكبر كمالي نهاد(دبير اتحاديه) .

دوم: « آسيب شناسي روش هاي كنوني تدريس زبان فارسي» با مديريت آقاي دكتر حسين قاسم پور مقدم(كارشناس دفتر تأليف و برنامه ريزي كتب درسي).

ج اختتاميه:

در حكم جمع بندي همايش و با چند برنامه همراه بود:

-         جمع بندي كارگاه هاي دوگانه ي همايش توسط دبير همايش و اتحاديه، آقاي علي اكبر كمالي نهاد،

-         سخنراني جناب آقاي مجتبي حيدري، معاون آموزشي پرديس شهيد باهنر اراك پيرامون آموزش زبان و ادبيات فارسي و ضرورت توجه به آن در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش.

-         جمع بندي نظرخواهي هايي كه از كليه ي شركت كنندگان در همايش از سراسر كشور به صورت مكتوب انجام شده بود، توسط آقاي دكتر علي رضا مقامي كاشاني.

د برنامه هاي جانبي:

علاوه بر برنامه هاي اصلي همايش موارد زير نيز در جنب همايش برگزار گرديد:

-         شب شعر يلدا:

در شامگاه 29 آذر در مجموعه ي سياحتي تفريحي هتل 5 ستاره امير كبير اراك و با برنامه هاي متنوعي مثل: موسيقي سنتي، دكلمه و شعر خواني شاعران بزرگوار از تمام استان هاي كشور برگزار گرديد.

-         نمايشگاه آثار نقاشي و خط. 

3 ـ برنامه­ریزی ، پیگیری و هماهنگی برای جلسات دوماهانه ي اتّحادیه در استان­های مختلف به منظور بررسی عملکرد و ارائه ي راهکارها و رهنمودها در راستای پویاتر نمودن انجمن­های علمی ادبیّات در استان­های مختلف کشور و نشست­های مؤثّر با مسئولین محترم ادارات کلّ آموزش و پرورش استان­ها به منظور جلب حمایت و پشتیبانی  آنها از انجمن­های علمی( 8 جلسه در استان­های: گلستان، خوزستان، فارس، لرستان، کرمان، آذربايجان غربي و مركزي(2 جلسه) )

4 ـ پیگیری و حصول نتیجه و دریافت گواهی عضویّت اتّحادیه در انجمن ترویج زبان و ادب فارسی کشور در آبان ماه 1391 .

5 ـ چاپ اوّلین شماره از نشریّه­ی اختصاصی اتّحادیه ي انجمن های علمی ـ آموزشی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی کشور با عنوان « ارمغان » به همّت انجمن علمی معلّمان ادبیّات استان آذربایجان غربی به شمارگان 1000 نسخه و توزیع آن بین انجمن‏های کل کشور.

6 ـ رایزنی با گروه­های آموزشی ادبیّات، مسئولان آموزش و پرورش و برخی دبیران فعال و پیگیری مجدّانه برای تأسیس انجمن علمی معلّمان ادبیّات فارسی استان مازندران ( در حال پیگیری ).

7 ـ  تدوین فرهنگنامه­ی معلّمان ادیب ( معرّفی معلّمان مؤلّف ، شاعر و نویسنده و معرّفی مختصرآثار آنها و معرفي پايان نامه هاي انجام شده توسط دبيران زبان و ادبيات فارسي سراسر كشور در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا ):

        اين موضوع با ارايه ي طرح، برنامه ريزي و تشكيل دو جلسه در شوراي اجرايي اتحاديه شروع شده و ضمن ارسال بخشنامه به سراسر كشور، آثار تأليفي و معرفي آنها و چكيده پايان نامه هاي همكاران رشته ي ادبيات در حال جمع آوري مي باشد كه در نهايت مقرر است ضمن بارگزاري و ارايه ي معرفي اين آثار بر روي وبلاگ اتحاديه و اطلاع رساني در خصوص موضوعات پايان نامه‏هاي انجام شده و چكيده ي آنها و نيز معرفي آثار تأليفي همكاران فرهنگي در سراسر كشور، پس از تأمين اعتبار لازم به صورت فرهنگنامه اي چاپ شده و در اختيار تمام عزيزان عضو اتحاديه در سراسر كشور قرار گيرد.

8 تشكيل نمايشگاه آثار معلمان اديب:

       اتحاديه همچنين در نظر دارد با جمع آوري نمونه اي از آثار تأليفي همكاران رشته ي زبان و ادبيات فارسي كشور در قالب‏هاي: كتاب، مجموعه شعر، مجموعه داستان، كتاب كار، مجموعه مقالات، خلاصه مقالات و ... نمايشگاهي دايمي از اين آثار در دبيرخانه ي خود تشكيل داده و ضمن معرفي آنها، در همايش ها و نشست هاي علمي بزرگ در معرض ديد همگان قرار دهد. اين موضوع نيز ضمن انجام مورد پيشين با ارسال بخشنامه و اطلاع رساني در حال انجام است.

9 ـ ارائه­ی طرح تألیف کتابي در حوزه­ی ویرایش و آموزش املای فارسی به همّت آقای محمّد کاظم علی­حسینی ، عضو شورای اجرایی اتّحادیه و دبير انجمن علمي معلمان ادبيات استان لرستان(اين موضوع در حال جمع آوري مطالب و تدوين پيش نويس مي باشد.)

10 ـ جمع­آوری آرشیو کاملی از نرم­افزارهای ادبی و درس­افزارهای آموزشی مرتبط با رشته­ی زبان و ادبیّات فارسی با همكاري پرديس شهيد باهنر اراك در دفتر اتّحادیه؛ به گونه اي كه كامل ترين و غني ترين منبع نرم افزاري و درس افزاري كشور در حوزه‏ي دسترسي به منابع علمي الكترونيك و فناوري در حوزه ي زبان و ادبيات فارسي مي باشد.

11 ـ دعوت از 2 نفر از دبیران انجمن­های علمی معلّمان ادبیّات سایر استان­ها غیر از اعضای شورای اجرایی در جلسات دو ماهانه به منظور ارتباط مؤثّر و پیگیر سایر انجمن­ها با اتّحادیه و آگاهی از فعالیت­های آن.

12 ـ برگزاری مجمع عمومی میان دوره­ی سوم در کنار همایش علمی ـ پژوهشی جایگاه زبان و ادبیّات فارسی در سند تحوّل بنیادین در اراک با حضور نمایندگان تمام انجمن­های عضو اتّحادیه.

13ـ بررسی ، تحلیل و آسیب­شناسی فعالیت­ها و عملکرد اتّحادیه و انجمن­های علمی و ارائه جهت چاپ در نشريه ي شماره ي 2 اتحاديه توسّط آقای علی سهرابی عضو شورای اجرایی اتّحادیه از استان کردستان.

14ـ تحلیل ، نقد و بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از منظر توجّه به زبان و ادبیّات فارسی و ارائه جهت چاپ در  نشريه ي شماره ي 2 اتحاديه توسّط آقای علی بابازاده بازرس اتّحادیه از استان آذربایجان غربی.

15– همكاري در هشتمين همايش بين المللي انجمن ترويج زبان و ادب فارسي ايران:

      اين همايش در تاريخ 15 و 16 شهريور 1392 در دانشگاه زنجان برگزار مي گردد و اتحاديه ي انجمن هاي علمي آموزشي معلمان زبان و ادبيات فارسي كشور نيز در برخي زمينه ها از جمله حضور در كميته ي علمي همايش و داوري مقالات با دبير خانه‏ي همايش همكاري دارد و جمعي از اعضاي توانمند اتحاديه از سراسر كشور با عنوان داور و عضو كميته ي علمي همايش توسط دبيرخانه ي اتحاديه شناسايي و معرفي شده و با آن همكاري مي نمايند.

16– اقدام براي تمديد عضويت در انجمن ترويج زبان و ادب فارسي ايران در سال 1392 و ارسال گزارش فعاليت هاي اتحاديه به آن.

17– طراحي، راه اندازي و پشتيباني سايت اتحاديه:

به منظور اطلاع رساني، پيگيري و ارتباط آسان و مداوم انجمن هاي علمي در سراسر كشور با اتحاديه، سايت اتحاديه با آدرس:  www.adabiyateiran.ir  طراحي شده و ضمن اطلاع رساني به همه ي انجمن ها، در تسريع ارتباط‏ها در اختيار اتحاديه قرار گرفته است. 

18 مكاتبه و پيگيري هاي مكرر با نهادهاي بزرگ دست اندركار در امر برنامه ريزي هاي كلان در حوزه ي زبان و ادبيات فارسي (از جمله شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي كشور و فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي كشور) به منظور عضويت اتحاديه در آنها و همكاري در فعاليت ها.

19 تدوين و ارسال بيش از 600 مكاتبه با مركز آموزش و برنامه ريزي نيروي انساني وزارت متبوع، ادارات كل آموزش و پرورش، انجمن هاي علمي زير مجموعه در سراسر كشور و ... در دوره ي سوم شوراي اجرايي اتحاديه.

20 مكاتبه با مركز آموزش و برنامه ريزي نيروي انساني وزارت متبوع و پيگيري مداوم به منظور اختصاص بودجه اي براي فعاليت اتحاديه و انجمن هاي زير مجموعه.

21 فراخوان آثار، دريافت، داوري و انتخاب آثار برگزيده ي همكاران از سراسر كشور و چاپ در نشريه ي شماره ي 2 اتحاديه با عنوان « ارمغان»، به همت آقاي علي بابازاده ، بازرس اتحاديه از استان آذربايجان غربي و حمايت مالي استان هاي چهارمحال و بختياري و يزد و پيگيري چاپ توسط آقاي هادي نوري شمسي، دبير انجمن علمي معلمان ادبيات استان يزد.

 

 و من الله التوفيق

تاریخ ارسال: سه شنبه 01 مرداد 1392 ساعت: 15:9 |تعداد بازدید : 757 نویسنده :

دیدگاههای این مطلب

Darya
1394/7/26|6:00
Salam Site khayli khobi dare be saite hay ma ham sar bezan

site tafrihi ma

http://www.myfundoni.ir

site froshgahi ma

http://www.asaj.ir

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات مذهبیانتظار8